Pora na podsumowanie
Autor Marzena Marczewska dnia 08 paź 2014 w dyskusja, programZbliża się koniec IV kadencji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, nadchodzi więc czas podsumowania. W ciągu ostatnich trzech lat (ślubowanie złożyłam 5 grudnia 2011 roku) pracowałam w dwóch komisjach: Komisji Edukacji, Kultury i Sportu (jako przewodnicząca) i w Komisji Samorządu Terytorialnego (jako członkini).
Brałam systematyczny udział w pracach zespołu współtworzącego „Strategię Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do 2020 roku”, uczestniczyłam w spotkaniach z Prof. Jackiem Szlachtą i Prof. Januszem Zaleskim, sformułowałam szereg uwag do opracowywanego dokumentu. Byłam członkinią delegacji radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego konsultujących zapisy dokumentów strategicznych z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Uczestniczyłam także w konsultacjach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
Współorganizowałam imprezę artystyczno-edukacyjną „Małe Ojczyzny w Górach Świętokrzyskich (24-25 października 2013 r.: http://www.ujk.edu.pl/webujk/male_ojczyzny.php) i konferencję naukową związaną z działalnością Interdyscyplinarnego Zespołu do Badania Dziedzictwa Kulturowego Świętego Krzyża „Debaty Świętokrzyskie”, działającego pod kierunkiem Prof. Krzysztofa Brachy (24-25 maja 2013 roku).
Podejmuję różne działania popularyzacyjne (nie tylko związane z propagowaniem dbałości o język ojczysty), np. wspólnie z Inez Romaniec zorganizowałyśmy w Muzeum Dialogu Kultur obchody 50 rocznicy wystąpienia Martina Luthera Kinga, współorganizowałam pierwszą edycję Testu Języka Angielskiego „Kielce mówią po angielsku”. Brałam udział w spotkaniach i debatach dotyczących społeczeństwa obywatelskiego, aktywności kobiet w życiu publicznym i sytuacji seniorów (np. w Kielcach i Starachowicach).
Aktywnie zaangażowałam się w działania podtrzymujące funkcjonowanie Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, czego efektem było pozyskanie wsparcia Marszałka i znalezienie nowej siedziby dla Towarzystwa (w Muzeum Dialogu Kultur).
W dniach 2-4.06.2013 r. – jako delegatka Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – uczestniczyłam w V Forum Regionów Polska-Rosja, czyli w cyklicznym spotkaniu dotyczącym współpracy naukowej, gospodarczej, kulturalnej między Polską i Rosją. Wygłosiłam wystapienie na panelu przedstawicieli szkół wyższych (Język i kultura: o ponownym odkrywaniu tego, co wspólne. Współpraca w zakresie badań naukowych i wymian studenckich). Rezultatem było nawiązanie kontaktów z przedstawicielami Nižegorodskogo Gosudarstvennogo Pedagogičeskogo Universiteta i podjęcie decyzji o współpracy w zakresie wymian pracowników i studentów. Umowę między UJK i NGPU podpisano 26 września 2013 roku z inicjatywy mojej i prodziekan WHPaństwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Koźmy Mininaw Niżnym Novgorodzie – prof. Eleny Dziuby (Uchwała Nr 57/2013 Senatu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy o współpracy naukowej z Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym im. Koźmy Minina w Niżnym Novgorodzie). Kontakty naukowe zostały nawiązane (wspólne konferencje i publikacje), wyjazd studentów polskich do Niżnego Novgorodu i rosyjskich do Kielc (zaplanowany na wrzesień-październik 2014) został przełożony na termin późniejszy z powodu zaistniałej sytuacji politycznej.
Moje interpelacje, zgłaszane na sesjach Sejmiku, zamieszczone są na mojej stronie prywatnej: http://marzenamarczewska.pl/moje-interpelacje/ i stronie Sejmiku: http://bip.sejmik.kielce.pl/222-interpelacje-radnych-iv-kadencji-lata-2010-2014.html .
Poniżej zamieszczam krótkie podsumowanie z prac Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, której obradom przewodniczyłam od grudnia 2011 roku.
Skład Komisji:
- Marzena Marczewska – Przewodnicząca
- Izydor Grabowski – Zastępca Przewodniczącego
- Maria Adamczyk
- Krzysztof Dziekan
- Sławomir Marczewski
- Małgorzata Muzoł
- Stefan Podesek
- Janusz Skibiński
- Grzegorz Świercz
Lucjan Pietrzczyk – do grudnia 2011 r. (przewodniczący)
Tomasz Ramus – do grudnia 2012 r.
Komisja odbyła 47 posiedzeń, w tym 5 wyjazdowych, które odbyły się:
- w Wiślicy, gdzie członkowie Komisji obejrzeli stan obiektów zabytkowych a następnie udali się do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie i zapoznali się z prowadzoną działalnością merytoryczną, edukacyjną i promocyjną instytucji,
- w Sandomierzu (trzykrotnie), gdzie:
– zapoznała się z działalnością i problemami Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych oraz Muzeum Okręgowego,
-uczestniczyła w szerokiej debacie z udziałem rektorów i kadry naukowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Wyższej Szkoły Humanistyczno – Przyrodniczej, przedstawicieli władz samorządowych województwa, powiatu i miasta oraz słuchaczy i nauczycieli, na temat możliwości połączenia sandomierskich szkół.
– wspólnie z Komisją Samorządu Terytorialnego uczestniczyła w konferencji skierowanej do młodzieży sandomierskich szkół ponadgimnazjalnych na temat przeciwdziałania narkomanii w województwie świętokrzyskim.
- w Umianowicach, gdzie wspólnie z Komisją Samorządu Terytorialnego oraz przedstawicielami władz gmin, powiatów i samorządu województwa (udziałowcami spółki) obradowała na temat obecnej sytuacji Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej „Ciuchcia Expres Ponidzie”.
Ponadto w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach odbyło się wspólne posiedzenie z Komisjami Edukacji i Sportu oraz Kultury, Turystyki i Promocji Miasta z Rady Miasta Kielce, podczas którego omówione zostały kierunki współpracy wynikające z realizacji zadań w dziedzinie edukacji, kultury i sportu przez Samorząd Województwa i Miasto Kielce.
Komisja odwiedziła również Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Kielcach, gdzie zapoznała się z merytoryczną i gospodarczą działalnością jednostki oraz zwiedziła siedzibę główną biblioteki.
Szczególnym zainteresowaniem Komisji objęte były sprawy związane z realizacją przez samorząd województwa zadań w dziedzinach: edukacji, oświaty, kultury, ochrony i opieki nad zabytkami oraz kultury fizycznej i sportu.
Efektem posiedzeń Komisji było przyjęcie 80 opinii, 2 stanowisk i 3 wniosków.
Znaczna większość opinii dotyczyła dokumentów o charakterze programowym oraz projektów uchwał z zakresu:
– wspierania rozwoju edukacji,
– tworzenia, przekształcania bądź wygaszania działalności wojewódzkich instytucji oświatowych,
– inicjatyw służących upowszechnieniu i zachowaniu dziedzictwa kulturowego,
– tworzenia warunków dla efektywnego uczestnictwa dzieci i młodzieży z terenu województwa świętokrzyskiego w rozwoju naukowym (udział w różnorodnych programach edukacyjnych), jestem wydziałowym koordynatorem merytorycznym projektu (Wydział Humanistyczny UJK) „Świętokrzyski System Wspierania Talentów – Fascynujący Świat Nauki” (wyznaczonym przez władze Uczelni),
– tworzenia warunków dla uczestnictwa dzieci i młodzieży z mniejszych ośrodków w systemie rywalizacji sportowej,
– przyznawania stypendiów i nagród za szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe,
– planowania i finansowania rozwoju bazy sportowej,
– ochrony zabytków oraz zasad dokonywania podziału dotacji na prace konserwatorskie i roboty budowlane, a następnie podziału środków na ten cel,
– pomocy finansowej dla gmin i powiatów na realizację wydarzeń kulturalnych o zasięgu ponadlokalnym,
– upowszechniania działań kulturalnych jako dźwigni rozwoju społeczności lokalnych,
– dbałości o świętokrzyską tożsamość regionalną.
Komisja cyklicznie analizowała również informacje Zarządu Województwa m.in. na temat sytuacji finansowej wojewódzkich instytucji kultury i realizowanych przez nie statutowych zadań oraz prowadzonych inwestycji.
Komisja wypracowała stanowiska w sprawie:
– perspektywy finansowej wojewódzkich samorządowych instytucji kultury na 2014 rok. Zwróciła się o zapewnienie środków finansowych na wkład do realizowanych projektów oraz uwzględnienie działalności kulturalnej w typach przedsięwzięć, które mogą być realizowane zarówno w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 finansowanych zarówno z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jak i Europejskiego Funduszu Społecznego.
– sytuacji Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej „Ciuchcia Expres Ponidzie Sp. z oo.”, w którym zwróciła się z prośbą o wypracowanie skutecznego rozwiązania umożliwiającego wspomoże działalność Kolejki i zapewniającego tej instytucji odpowiednie warunki rozwoju.
Członkowie Komisji wystąpili również z wnioskami o:
– wielokierunkowe podjęcie działań w celu powstrzymania postępującego procesu niszczenia i degradacji zabytków w Wiślicy,
– rozważenie możliwości dofinansowania najpilniejszych potrzeb Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach.
Ponadto Komisja, śledząc plany organizacji obchodów ważnych rocznic historycznych, była współinicjatorem listu intencyjnego w sprawie podjęcia działań zmierzających do realizacji na terenie województwa „Świętokrzyskiego Programu Edukacji Patriotycznej – Młodzież Pamięta” oraz współautorem apelu w sprawie uczczenia 150. rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego, a także apelu w 100. rocznicę Czynu Niepodległościowego Polaków podczas I wojny światowej.
Komisja, popierając wszelkie inicjatywy kreujących lokalny patriotyzm, zaakceptowała mój wniosek o propagowanie idei cyklicznego organizowania imprez edukacyjno-artystycznych „Małe Ojczyzny w Górach Świętokrzyskich”, a także prowadzenia działań szerzących założenia społeczeństwa obywatelskiego, wzmacniających poczucie tożsamości regionalnej.
Członkowie Komisji uczestniczyli w pracach gremiów:
– Komisji Konkursowej rozpatrującej nabór wniosków na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków (Marzena Marczewska),
– Komisji ds. wyłonienia laureatów nagrody „Talenty świętokrzyskie” (Marzena Marczewska),
– Konwentu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu (Tomasz Ramus),
– Rady Muzealnej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu (Tomasz Ramus),
– Rady Muzealnej w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie (Małgorzata Muzoł),
– Rady Muzeum przy Muzeum Narodowym w Kielcach (Marzena Marczewska).
Podziękowania
Serdecznie dziękuję Radnemu Izydorowi Grabowskiemu – wiceprzewodniczącemu Komisji Edukacji Kultury i Sportu, na którego obecność i pomoc zawsze mogłam liczyć.
Dziękuję Radnym: Marii Adamczyk, Małgorzacie Muzoł, Tomaszowi Ramusowi, Januszowi Skibińskiemu, Krzysztofowi Dziekanowi, Sławomirowi Marczewskiemu,Stefanowi Podeskowi za życzliwość i obecność na naszych spotkaniach i dyskusjach.
Dziękuję Panu Dyrektorowi Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Jackowi Kowalczykowi i Pani Wicedyrektor Małgorzacie Kowalińskiej za wszechstronną współpracę, staranność w kompletowaniu potrzebnych materiałów, a także za wyczerpujące odpowiedzi na zadawane pytania.
Nade wszystko zaś serdecznie dziękuję Pani Barbarze Loch, Pani Barbarze Chrzęszczyk, Pani Darii Biskup-Kozik. Za właściwą organizację posiedzeń i pełen profesjonalizm w przygotowaniu dokumentacji.
Panu Pawłowi Krajewskiemu jestem wdzięczna za wszelką pomoc informatyczną.
Z całego serca dziękuję za współpracę.
Dokumentacja fotograficzna