Ludzie listy piszą…

Szanowni Państwo,
Zdaję sobie sprawę, że w moim programie, odpowiedziach ankietowych itd. nie poruszyłam wszystkich problemów, z którymi Państwo się zmagają. Jeśli chcą Państwo poznać moją opinię w jakiejś sprawie, zapraszam do zadawania pytań (poprzez formularz kontaktowy na stronie lub e-mail na adres: marzena@marzenamarczewska.pl).

 

 

Z listu otrzymanego od Czytelnika mojej strony:

Dzień dobry
Coraz więcej młodych aktywnych ludzi ucieka z naszego województwa szukając lepszego życia w dużych miastach czy bogatych regionach. Chciałem zapytać co zrobicie po wyborach, żeby zatrzymać tych młodych ludzi w naszym regionie.

Szanowny Panie,
Mogę Panu powiedzieć, co ja chciałabym zrobić. Zgadzamy się, że najważniejsza dla młodych ludzi jest PRACA i bez tworzenia nowych miejsc pracy nie ma mowy o zatrzymywaniu ludzi w naszym regionie. Co można zrobić? Podstawowe działania widzę tak:

  1. Tworzenie systemu zachęt dla lokalnych przedsiębiorców, którzy realizowaliby u siebie program zatrudniania absolwentów (ulgi/zwolnienia podatkowe – im wyższa zachęta finansowa, tym większe prawdopodobieństwo, że taki program będzie realizowany).
  2. Tworzenie sprzyjających warunków do uruchamiania własnej działalności. Też widzę to kompleksowo: przede wszystkim organizowanie na ostatnich latach studiów (różnych kierunków) zajęć poświęconych prowadzeniu małej firmy (podstawy księgowości, podstawy prawne, funkcjonowanie programów pomocowych, w tym programów UE).
  3. Przeorganizowanie zasad funkcjonowania urzędów pracy – w zakresie pobudzania przedsiębiorczości, a nie podtrzymywania braku aktywności zawodowej.
  4. stworzenie tzw. pakietu startowego – pomocy finansowej dla absolwentów tworzących własne firmy; ścisłe współdziałanie z lokalnym Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości.
  5. większe ulgi podatkowe dla osób, które rozpoczynają działalność. W tej chwili dla początkujących przedsiębiorców zabójcze są opłaty ZUS i znam wielu ludzi, którzy po pewnym czasie musieli zawiesić działalność i wrócić do szarej strefy. By pobudzić aktywność w zakresie samozatrudniania się wystarczyłoby wprowadzić inne rozwiązania podatkowe, koniecznie zaś – wprowadzić znaczną ulgę w zakresie składek ZUS.
  6. Uproszczenia proceduralne w zakresie uruchamiania działalności (np. w USA można założyć firmę online, informacje podawane przez petenta przyjmowane są jako prawdziwe, obowiązuje zaufanie do obywatela), Pomijam kwestie podatkowe, które tam zachęcają do aktywności zawodowej i nie powodują „kombinowania” i tworzenia szarej strefy.

Jeśli zaś chodzi o nasz region (trudny – ze względu na brak przemysłu), myślę, że rozwiązanie jest jedno: zdecydowane postawienie na przemysł turystyczny i wykorzystanie walorów naturalnych, kulturowych, historycznych naszego województwa. I znowu widzę to wszystko kompleksowo – od uruchamiania parków tematycznych, do tworzenia bazy turystycznej, obsługi tej bazy, promocji itd. (istnieje tu wiele możliwości – pod warunkiem realizowania przemyślanej strategii i tworzenia kompleksowej koncepcji zagospodarowania określonych miejsc). Nie będę się dzielić wszystkimi pomysłami w sieci, jestem bowiem współautorem projektu dotyczącego wykorzystania dziedzictwa naszego regionu w zakresie turystyki kulturowej, archeoturystyki, agroturystyki (z Prof. Krzysztofem Brachą i Wojciechem Kalwatem – obecnie czekamy na akceptację różnych instytucji. Nie wiem, czy się doczekamy, ale próbujemy. Być może jednak zamiast naszego kompleksowego programu dotyczącego strategii rozwoju poszczególnych miejscowości z naszego regionu będą premiowane inne pomysły, np. organizowanie festynów).

Chciałabym też dodać, że jestem nauczycielem akademickim, utrzymuję kontakt z moimi absolwentami, wiem, jakie mają trudności w znalezieniu dobrej pracy. Sądzę, że sytuacja młodych ludzi na rynku pracy jest największym problemem naszego państwa. Od tego wszystko się zaczyna (demografia, gospodarka, emerytury itd.). Dlatego wydaje mi się koniecznością stworzenie swoistych rad młodych przy instytucjach samorządowych i centralnych odpowiadających za kształtowanie polityki zatrudnienia na danym terenie.