Kobiety z kalendarza… czyli kim jest polska kobieta 45+

Zaproszono mnie do wzięcia udziału w kampanii promującej aktywność zawodową osób dojrzałych „45+ REAKTYWACJA” i … stało się. Zostałam dziewczyną z kalendarza:). Czyli … wszystko w życiu jest możliwe:).

 

 

Kim jest kobieta po 45. roku życia?

Dla mnie jest to doskonałe połączenie mądrości życiowej, doświadczenia, wiedzy i samodzielności. Zastanawia mnie, dlaczego pracodawcy nie zauważają potencjału tkwiącego w polskich kobietach. A to przecież kobiety kierują domem, zastanawiają się nad budżetem, odpowiadają za zakupy (i inwestycje rodzinne), negocjują ceny (np. na targu, w sklepie), łagodzą konflikty, są mistrzyniami we właściwym organizowaniu czasu. To właśnie kobiety mają zdolności bardzo pożądane na rynku pracy: intuicję, odporność na stres, wykształcenie, umiejętność komunikowania się, wielotorowego myślenia, empatii. Kobiety w tym wieku znakomicie łączą kreatywność młodości z rozsądkiem, jaki daje dojrzałość. Najczęściej mają też ustabilizowaną pozycję rodzinną i dorosłe dzieci, stanowią więc znakomitych, odpowiedzialnych i dyspozycyjnych pracowników, którzy powinni znaleźć miejsce w każdym zespole
.

Dlaczego potrzebne są programy typu 45+ Reaktywacja?

Myślę, że te programy są niezwykle potrzebne obydwu stronom: pracodawcom, by zdali sobie wreszcie sprawę z powielania stereotypowego myślenia, wedle którego kobiety 45+ powinny koncentrować się na domu, wnukach i emeryturze, a także samym kobietom, by uświadomiły sobie swoją ogromną siłę i możliwości. By chciały coś w swoim życiu zmienić i uwierzyły, że jest to możliwe. Eleanor Roosvelt powiedziała, że „nikt nie może sprawić, byśmy czuli się gorsi, bez naszego przyzwolenia”, w przypadku kobiet te słowa mają wielki, chociaż nieco gorzki, sens.

Czas po 45. roku życia to

Wiek jest rzeczą względną. Dla mnie dojrzałość to też czas młodości. Trochę innej niż ta pierwsza. Znacznie bogatszej. Wypełnionej refleksją i rozsądkiem. I ten rozsądek podpowiada mi, że najważniejsze to nie odwracać się do życia i drugiej szansy plecami… zawsze jest czas na nowy początek. Czyli na reaktywację 45+.

Dlaczego jestem aktywna?

W moim wypadku o wszystkim decyduje potrzeba bycia z ludźmi. Mam niewątpliwe szczęście, że pracuję ze studentami, którzy nieustannie inspirują mnie do podejmowania różnych działań i inicjatyw. Poza tym uważam, że nigdy nie jest za późno na nowe wyzwania i nowe umiejętności. Na zmianę. Życie jest ciągłym uczeniem się. Wtedy nie ma w nim czasu na nudę.

Co zrobić, by zachęcić ludzi do aktywności po 45. roku życia?

Trzeba pokazywać ludzi, którym udało się osiągnąć sukces. Konieczne jest też budowanie społecznej świadomości i ciężka praca nad burzeniem pewnych stereotypów związanych z wiekiem. Dlatego tak cenna jest kampania Reaktywacja 45+. Promowanie aktywności i przekonywanie ludzi, że wiek niesie ze sobą większą wiedzę i doświadczenie, może przynieść wyłącznie korzyści. Innym się udało, nam też musi się udać. Dobry przykład jest zaraźliwy. Jak uśmiech.

 

 

Zdjęcia pochodzą z sesji do kalendarza „45+ REAKTYWACJA”, projektu promującego aktywność zawodową mieszkańców województwa świętokrzyskiego powyżej 45. roku życia (autor Wojciech Kordowski, www.dwiewieze.pl). Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet: IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie: 9.3 Upowszechnienie formalnego kształcenia ustawicznego. Projekt realizuje Kielecka Szkoła Języków Obcych „Intercollege”.