Oświadczenie

Oświadczenie

Oświadczam, że 26.06.2014 roku zrezygnowałam z przynależności do klubu radnych PO w Sejmiku Świętokrzyskim.

Moja decyzja ma związek z ostatnimi uchwałami Zarządu Regionu Świętokrzyskiego PO RP i rozwiązaniem struktur PO w powiecie starachowickim. Działalność struktury Platformy Obywatelskiej w powiecie starachowickim mogłaby służyć za wzór do naśladowania dla innych struktur partyjnych: nowe biuro, Rada Programowa „Nowe Starachowice” ” http://nowestarachowice.pl, dyżury parlamentarzystów z samorządowcami, spotkania z mieszkańcami wszystkich gmin w powiecie, różne formy upowszechniania założeń programu PO, szerzenie idei społeczeństwa obywatelskiego: wykłady, spotkania z młodzieżą, debaty itd.

Program „Nowych Starachowic” w wyborach prezydenckich: program

Starachowce 1Praca, którą wykonali członkowie Platformy Obywatelskiej w powiecie starachowickim w ostatnim roku, została przekreślona jedną decyzją Zarządu Regionu PO RP.

W marcu od lokalnych działaczy PO otrzymałam propozycję kandydowania na prezydenta Starachowic w przedterminowych wyborach: 12 marca 2014 roku Zarząd i Rada Powiatu Platformy Obywatelskiej udzieliły mi rekomendacji. Tymczasem przewodnicząca struktur PO w regionie Poseł Marzena Okła Drewnowicz – po oficjalnej prezentacji mojej kandydatury – wielokrotnie w regionalnych mediach powtarzała, że nie mam poparcia Platformy Obywatelskiej.  Było to nieco dziwne, albowiem jeszcze 10 marca Pani Poseł w programie „Bez demagogii” (TVP Kielce) mówiła:

„No w Platformie demokracji jest bardzo dużo. Platforma jest obywatelska jest naprawdę obywatelska. Nawet muszę powiedzieć, że jadąc tu do Państwa do programu, rozmawiałam z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w powiecie Panem Markiem Materkiem. W  środę odbywa się Rada Powiatu, z niecierpliwością na nią oczekuję, naprawdę jest to dla mnie ciekawa organizacja, którą Marek pan Marek Materek prowadzi, że tak powiem, z pełną energią i takim zaangażowaniem, więc też poczekam, na jakiego kandydata wskażą, i będę szanować tę decyzję”.

Statut PO RP jednoznacznie określa kompetencje dotyczące wyboru kandydata na prezydenta. Statut stanowi, że to Rada Powiatu PO rekomenduje kandydata. Byłam jedyną członkinią Platformy Obywatelskiej startującą w tych wyborach. Przyjęłam opinię Pani Poseł: „Platforma Obywatelska myślę, że ma tam wielu kandydatów stąd też traktujemy te przedterminowe wybory jako swego rodzaju prawybory przed wyborami terminowymi” (program „Bez demagogii”, 24 marca, TVP Kielce). Zdobyłam ponad 12% głosów, czyli zajęłam trzecie miejsce (wśród ośmiu kandydatów). Byłam pierwsza wśród kandydatów kojarzonych z PO. Jaki więc był wynik prawyborów?

debata z Kwietniem Okazało się jednak, że jedynym skutkiem „prawyborów” było rozwiązanie struktur partyjnych:  9 czerwca „Echo Dnia” poinformowało: „Działalność dotychczasowego przewodniczącego struktur Platformy Obywatelskiej w powiecie starachowickim Marka Materka uznano za szkodliwą.”

Marek Materek był osobą, która przekonała mnie do zapisania się do Platformy Obywatelskiej przed trzema laty. „Polityka jest taka, jaką my ją robimy” – powtarzał za europosłanką Różą Thun, przekonując, że warto zmieniać świętokrzyską politykę na lepsze. Czuję się współodpowiedzialna za obecną sytuację struktur starachowickich.

StarachowiceW mojej działalności radnej Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego zawsze na pierwszym miejscu stawiałam dobro publiczne, a swoją działalność traktowałam jako służbę wobec mieszkańców naszego regionu. Moją aktywnością starałam się także budować pozytywny wizerunek Platformy Obywatelskiej. Nie wyobrażam sobie dalszego funkcjonowania w strukturze, w której – jako członek PO – nie tylko nie mam poparcia wyborach, ale także dyskredytuje się mnie, moją pracę radnej, a nawet moje osiągnięcia zawodowe.

*

Przed paroma godzinami wróciłam z Wilna. Tam dowiedziałam się, że zostałam wykluczona z partii.  Czytam teraz wypowiedź wicemarszałka Grzegorza Świercza:

„- Ponieważ pani Marczewska woli porozumiewać się poprzez media, idąc tą drogą pragnę zaapelować do niej o elementarną uczciwość. Przedstawia się jako osoba o nieposzlakowanej opinii, więc powinna zwrócić mandat i zrezygnować z funkcji przewodniczącej komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Sama nie uzyskałaby mandatu z tak małą liczbą głosów, otrzymała go od Platformy Obywatelskiej. Teraz chce jedną nogą wyjść z partii, nie rezygnując ze zdobytych dzięki niej profitów – mówi Grzegorz Świercz.”

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140702/POWIAT0114/140709825

Jeśli moja praca przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu jest oceniana źle, bardzo proszę Sejmik o wydanie opinii w tej sprawie. Praca w Komisji nie kojarzy mi się z profitami, a z odpowiedzialnością, czytaniem materiałów, dyskusjami, wypracowaniem optymalnych rozwiązań. Myślę, że gdyby pan wicemarszałek uczestniczył w obradach Komisji, wiedziałby, że to ciężka praca, a nie „partyjne profity”.

Jeśli pan wicemarszałek zna osoby lepiej (profesjonalnie) przygotowane do pełnienia tej funkcji, chętnie pozbędę się „partyjnych profitów”.

Pan Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, popierając mnie w wyborach prezydenckich, napisał tak:

„Chciałbym rekomendować Państwu kandydaturę pani Marzeny Marczewskiej. To wspaniała, energiczna i mądra kobieta, niezwykle zaangażowana w sprawy regionu, zwłaszcza – z racji pełnionego zawodu – w kwestie związane z edukacją i kształceniem młodego pokolenia mieszkańców województwa. Doświadczenie zdobyte w samorządzie województwa i znajomość problemów miasta, daje pani Marzenie Marczewskiej pełne podstawy do ubiegania się o godność Prezydenta Miasta Starachowice. Zaś jej zaangażowanie w pracę gwarantuje, że będzie tę funkcję spełniała z pełnym oddaniem, odważnie i skutecznie stawiając czoła trudnym wyzwaniom.”

*

„Marzena Okła-Drewnowicz twierdzi, że zarząd partii nie podejmował żadnych decyzji. – Zgodnie ze statutem naszej partii, to wszystko stało się z automatu. Pani Marczewska sama się wykluczyła – mówi Okła-Drewnowicz. Dodaje, że miała nadzieję na dalszą współpracę z Marczewską. – Liczyłam, że uda nam się zakopać ten topór wojenny, chciałam ją namawiać, żeby startowała w zbliżających się wyborach z naszych list – mówi szefowa PO w regionie.”
Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,16256237,Radna_Marczewska_poza_PO__Wykluczyl_ja_zarzad_regionu.html

 

*

Ostatni raz z Panią Przewodniczącą rozmawiałam w październiku 2013 roku. Naprawdę doceniam to, co Marzena Okła-Drewnowicz zrobiła dla naszego regionu. Jest kobietą, którą podziwiam. Żałuję, że rozstajemy się w takiej atmosferze. Trochę się dziwię, że Marzenka mówi o toporze wojennym. Nigdy nie byłam z Nią na wojennej ścieżce.

Lubianka


5 komentarzy

  1. Myszołów

    Do Świerszcza: Ryknęła mysz o nieposzlakowanej opinii, nigdy i nigdzie nie karana i uwielbiana przez naród.

  2. „róbmy swoje”… powodzenia!

  3. Alicja

    Wszystko to świadczy, niestety, o tym, że w władze Po nie lubią mądrych ludzi. Odpowiedź na pytanie, dlaczego tak jest, nasuwa się sama. Boja się?

  4. Barbara

    „Sama nie uzyskałaby mandatu z tak małą liczbą głosów, otrzymała go od Platformy Obywatelskiej (…)”. Nie od PO, a od wyborców i zgodnie z zasadami ordynacji wyborczej. Dla przypomnienia: Pani Marczewska startowała w wyborach samorządowych w 2010 r. z ostatniego miejsca na liście PO jako kandydatka bezpartyjna i ostatecznie, z uzyskaną liczbą 1609 głosów uplasowała się na 4 miejscu, co ja osobiście (mając na uwadze jak bardzo skromną prowadziła kampanię) uważam za Jej wielki sukces.Poparcie dla PO w okręgu wyborczym nr 3 było niskie, partia uzyskała tylko 2 mandaty!Po odejściu jednego z dwóch radnych do Starostwa,Jego miejsce zajął członek PO, który uzyskał 3 w kolejności wynik wyborczy. W/wym z powodzeniem startował w wyborach parlamentarnych, został posłem na Sejm, na Jego miejsce – nie decyzją partii (sic!), a zgodnie z zasadami ordynacji wyborczej – radną Sejmiku została Pani Marczewska.

Skomentuj